Wizyty kontrolne
data publikacji: 26.08.2013 r.
Regularne wizyty u okulisty mają ogromne znaczenie dla naszych oczu. W jakim celu są one prowadzone i dlaczego są one aż tak ważne? Jak taka wizyta wygląda? O tym dowiecie się w dalszej części tego artykułu.
Nieodpowiednia pielęgnacja soczewek
data publikacji: 21.08.2013 r.
Do głównych czynników infekcji oczu podczas używania szkieł kontaktowych jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz wymiana soczewek, a także spanie w nich. Jakie są tego skutki? I jak można temu zapobiec?
Motocykliści a soczewki
data publikacji: 04.07.2013 r.
Motocykliści wystawiają swoje oczy na wiele niebezpieczeństw. Są nimi m.in. pyły, zanieczyszczenia, drobiny piasku oraz inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, które mogą przerodzić się w różnorodne komplikacje czy powikłania, a nawet zapalenia i rozwoje infekcji. Jeszcze większym zagrożeniem dla oczu są wady wzroku, które mogą się pogłębiać. Jak je korygować kiedy pasją są motocykle?
Rozwój technologii w soczewkach kontaktowych
data publikacji: 31.03.2013 r.
Na rynku pojawiają się coraz to nowsze soczewki, urozmaicane są w coraz to nowsze, nietuzinkowe detale. Można wybierać w przeróżnych kolorach, kształtach itp. Istnieje także wiele rodzajów soczewek, dzięki którym mamy możliwość dopasowania ich do danej wady. Szkła kontaktowe wykonywane są z coraz wygodniejszych materiałów dla naszych oczu, aby korzystanie z soczewek było dla nas jak najbardziej komfortowe. Technologia idzie do przodu. Czym nas jeszcze zaskoczy?
Tlen w soczewkach a wzrok
data publikacji: 13.03.2013 r.
Soczewki kontaktowe są coraz częściej pożądanym produktem na rynku. Wynika to z wielu korzyści ich użytkowania. Jednak nie każdy jest tego świadomy, że nieodpowiednie korzystanie z nich może negatywnie wpłynąć na wzrok. Kiedy soczewka może pogorszyć wzrok? I dlaczego tlen jest tak ważny dla naszych oczu?
Z czego powstają soczewki?
data publikacji: 05.03.2013 r.
Soczewki różnią się między sobą zarówno kształtem jak i materiałem, z którego są wykonane. Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane na soczewki twarde i miękkie.
Alergia a soczewki kontaktowe
data publikacji: 19.02.2013 r.
W dzisiejszych czasach alergia jest jedną z najczęściej spotykanych przypadłości człowieka. Objawami alergii jest kichanie, swędzenia skóry, wysypka i wiele innych skutków. Często występują też różne problemy ze wzrokiem, do których należą: łzawienie, swędzenie oraz przekrwienie gałek ocznych. Najczęściej spotykaną przypadłością alergików jest jednak alergiczne zapalenie spojówek.
Soczewki a antykoncepcja
data publikacji: 04.02.2013 r.
Czy tabletki antykoncepcyjne mają wpływ na wzrok kobiet noszących soczewki kontaktowe? Jest to pytanie, na które wiele osób nie zna odpowiedzi. Czasami na ulotkach tabletek hormonalnych można spotkać się z hasłem - "nietolerancja szkieł kontaktowych".
Soczewki w sprayu
data publikacji: 27.01.2013 r.
Większość osób używa normalnych soczewek kontaktowych – jednodniowych, tygodniowych, miesięcznych czy rocznych. Wszystkie (oprócz soczewek jednodniowych) wymagają codziennego oczyszczania i dezynfekcji, co dla niektórych użytkowników soczewek jest uciążliwe. Z roku na rok szkła kontaktowe są ulepszane, wykonywane z nowszych, wygodniejszych materiałów. Wybór soczewek jest teraz ogromny. Nadal powstają coraz to nowsze modele, które pozwalają nie tylko korygować wzrok, ale również zmieniać kolor i wygląd oczu. Zapewne niejedna osoba czytająca ten artykuł jest zaskoczona, że na rynku pojawiły się soczewki w sprayu!
Najdroższe soczewki świata
data publikacji: 22.01.2013 r.
Najdroższe soczewki świata kosztują aż 15 tysięcy dolarów! Dlaczego są takie drogie i czy są tyle warte? Przeczytajcie artykuł, w którym więcej się dowiecie na temat tego „skarbu”.
Płyn wielofunkcyjny do soczewek
data publikacji: 13.01.2013 r.
Dokładna pielęgnacja soczewek jest bardzo istotna dla naszych oczu podczas używania szkieł kontaktowych. Korzystanie z płynu wielofunkcyjnego ma wielkie znaczenie dla zdrowia naszych oczu. Zadaniem płynu wielofunkcyjnego jest oczyszczenie szkła kontaktowego i usuwania z zanieczyszczeń, brudu czy osadów. Kolejną funkcją płynu jest nawilżenie soczewki – dzięki temu pozbywamy się uczucia suchości oka przez cały dzień. Oprócz tego płyn chroni przed nadmiernym osadzaniem się bakterii.
Ortokorekcja – co to?
data publikacji: 07.01.2013 r.
Ortosoczewki są to twarde szkła kontaktowe używane podczas snu. W momencie kiedy nasz organizm odpoczywa i regeneruje siły, odbywa się również proces korekcji wzroku w taki sposób, aby cały następny dzień użytkownik mógł prawidłowo widzieć, bez używanie szkieł kontaktowych czy okularów korekcyjnych.
Sen a soczewki
data publikacji: 30.12.2012 r.
Szkła kontaktowe ze względu na tryb noszenia dzielą się na soczewki dzienne oraz soczewki o przedłużonym trybie noszenia, tzn. że można ich używać bez zdejmowania na noc. Jednak należy pamiętać, żeby nie zasypiać w soczewkach kontaktowych, które nie są do tego przeznaczone? Jeśli nie znasz konsekwencji, przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się czym może skutkować spanie w soczewkach.
Soczewki kontaktowe dla dzieci
data publikacji: 20.12.2012 r.
„Czy dzieci mogą używać szkieł kontaktowych?” - to pytanie bardzo często przewija się w gabinecie okulistycznym, wiele tematów na forach internetowych jest poświęcone temu tematowi. Jaka jest więc odpowiedź?
Soczewki w czasie zimy
data publikacji: 18.12.2012 r.
Zima jest to czas, do którego trzeba się szczególnie przygotować. W tym okresie należy zadbać nie tylko o skórę, ale również trzeba zabezpieczyć oczy przed niebezpiecznym wpływem światła słonecznego oraz innymi niekorzystnymi czynnikami mających szkodliwe działanie dla naszego wzroku. Czy w tej porze roku lepsze są soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne? Dylemat ten dręczy niejedną osobę. Ponieżej można poznać korzyści wynikające z używania szkieł kontaktowych w trakcie mroźnych dni.
Soczewki a sauna
data publikacji: 17.12.2012 r.
Jak wiadomo w saunie występują specyficzne warunki – przede wszystkim jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność. Czy w takim razie można używać soczewek kontaktowych w saunie? Czy temperatura ma negatywny wpływ na szkła kontaktowe? Przeczytajcie co sądzą o tym specjaliści.
Czy można pożyczać soczewki kontaktowe?
data publikacji: 16.12.2012 r.
„Dobry zwyczaj nie pożyczaj” - to powiedzenie jest idealną odpowiedzią do tematu dzisiejszego artykułu. Dlaczego? Ponieważ z pożyczaniem soczewek kontaktowych wiąże się wiele negatywnych konsekwencji. Jakich? Odpowiedź można znaleźć w dalszej części artykułu...
KRÓTKOWZROCZNOŚĆ to jedna z najczęściej spotykanych wad wzroku. Jest wynikiem nieprawidłowego skupienia promieni świetlnych, które przecinają się przed siatkówką oka, zamiast na niej. Wynikiem tego widziany przez nas obraz jest nieostry, a przedmioty znajdujące się dalej często są zamazane.
Soczewki na basenie
data publikacji: 04.12.2012 r.
Bardzo często zadawane jest pytanie – czy w soczewkach kontaktowych można chodzić na basen i czy można w nich pływać? Odpowiedź brzmi: TAK. W tym artykule można poznać więcej szczegółów na ten temat. Warto wiedzieć jak zapewnić sobie odpowiednią ochronę i na co warto zwrócić uwagę.
Soczewki czy okulary?
data publikacji: 27.11.2012 r.
Ten dylemat dręczy wiele osób – okulary czy soczewki? Coraz częściej zastanawiamy się co wybrać? Która inwestycja będzie dla nas lepsza? Zarówno okulary jak i soczewki mają wady i zalety. Poznając je być może rozwiążemy problem wyboru pomiędzy okularami a soczewkami. Oto kilka zestawionych informacji na ten temat:
Soczewki FitView Daily
data publikacji: 07.11.2012 r.
Soczewki FitView Daily wykonane są z bardzo dobrej jakości materiałów. Są wyprodukowane przez specjalistów z 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu soczewek i polecane przez niejedną osobę. Cieszą się dużym zainteresowaniem wśród klientów. Oto kilka wiadomości na temat tych soczewek.
Kolorowe soczewki - dobre dla każdego
data publikacji: 31.10.2012 r.
Firmy produkujące soczewki kontaktowe prześcigają się w przedstawianiu nowych propozycji kolorystycznych szkieł. Ma to na celu przyciągnięcie do siebie jak największą rzeszę klientów, którym nie odpowiada kolor ich oczu.
Historia soczewek kontaktowych
data publikacji: 21.10.2012 r.
Jak powstały soczewki? Kiedy miało to miejsce? W jakim okresie nastąpił ich największy rozwój? To tylko niektóre z pytań na które postaraliśmy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Przechowywanie soczewek kontaktowych
data publikacji: 24.09.2012 r.
To, jak przechowujemy soczewki kontaktowe ma ogromny wpływ na ich wytrzymałość, a nasz komfort i zdrowie. Są nawet soczewki, tórych odpowiednia pielęgnacja pozwala na przedłużenie okresu noszenia (przykład: FitView 2Weeks). Jak więc dbać o soczewki?
Podział soczewek cz. 2
data publikacji: 18.09.2012 r.
Jakiś czas temu zamieszczaliśmy na łamach naszego serwisu artykuł o rodzajach soczewek ze względu na czas noszenia. Poniżej przedstawiamy podział soczewek: podstawowy, ze względu na rodzaj korygowanej wady, ze względu na tryb noszenia oraz materiału z jakich są wykonane.
Ludzkie oko jest tak zbudowane, że niemożliwe, aby soczewka w nim się „zgubiła”. Szkło kontaktowe nie może przesunąć się za przednią powierzchnię oka, ponieważ jest ono pokryte cienką, przezroczystą błoną, która łączy się z wnętrzem powiek. W najgorszym wypadku może wsunąć się pod górną powiekę i może spowodować lekką trudność z pozbyciem się soczewki. Dlatego nie zapomnij o tym i jeśli coś takiego się przydarzy to przede wszystkim nie panikuj - zachowanie spokoju pomoże Ci myśleć rozsądnie.
Ciekawostki o soczewkach
data publikacji: 16.09.2012 r.
Co ciekwego znajduje się w soczewkach? Dlaczego amerykańska armia będzie nosić szkła kontaktowe? Czy istnieją soczewki dla zwierząt? To tylko niektóre z ciekawostek, które przedstawiamy w poniższym artykule.
Skutki zaniedbania soczewek
data publikacji: 11.09.2012 r.
Długotrwałe noszenie soczewek (niezgodne z ich użytkowaniem), nieodpowiednia pielęgnacja, złe przechowywanie szkieł kontaktowych czy niezmienienie płynu pielęgnacyjnego jest bardzo poważnym zagrożeniem dla naszych oczu. Wiąże się z wieloma negatywnym skutkami, które mogą uszkodzić wzrok. Konsekwencje niekoniecznie są widoczne od razu, często pojawiają się wraz z wiekiem.
Najczęstsze wady wzroku u dzieci
data publikacji: 02.09.2012 r.
Diagnozowanie wad wzroku u małych dzieci jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż u dorosłych. Kłopotem jest komunikacja z naszymi pociechami, które nie zawsze informują nas o swoich problemach. Poniżej przedstawiamy wady, które najczęściej spotykane są u dzieci:
AirView HD Monthly
data publikacji: 29.08.2012 r.
AirView HD Monthly to soczewki miesięczne, wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego. Współczynnik przepuszczalności tlenu Dk/t wynosi 86 przy mocy -3D, co pozwala na zwiększenie dostępności tlenu w tylnej części soczewki. W porównaniu do soczewek hydrożelowych liczba ta jest kilkukrotnie większa, wpływa to na wyższy komfort użytkowania.
Podróżowanie w soczewkach
data publikacji: 21.08.2012 r.
Sezon urlopowy wciąż trawa. Wielu z nas dopiero planuje swój wypoczynek. Dla osób mających wadę wzroku, jest to dodatkowy problem. Jak korzystać z soczewek w mniej komfortowych warunkach?
Kosmetyczne soczewki kontaktowe
data publikacji: 21.08.2012 r.
Kolorowe soczewki cieszą się coraz większą popularnością, szczególnie wśród młodych ludzi. Mogą korygować wadę wzroku, jak również mogą być przeznaczone dla osób, które nie mają problemów ze wzrokiem, ale chcą poeksperymentować ze swoim wyglądem. Dzięki tym soczewkom można podkreślić swój kolor oczu, sprawić by stał się bardziej wyrazisty, nadać mu głębszy odcień lub całkowicie zmienić jego kolor.
Soczewki a sport
data publikacji: 17.08.2012 r.
Przed wynalezieniem soczewek, ludzie z wadą wzroku często nie mogli korzystać w pełni z życia. Ograniczenia związane z niedowidzeniem często były związane również z rezygnacją z życiowych pasji i marzeń. Odkąd powstały soczewki wielu osobom los się odmienił, mogą m.in. uprawiać różnego rodzaju sporty, o których wcześniej nawet nie marzyli.
Podział soczewek względu na czas noszenia
data publikacji: 09.08.2012 r.
Czas noszenia soczewek jest bardzo rozbieżny. Warto przed rozpoczęciem swojej przygody z szkłami kontaktowymi, dokładnie dowiedzieć się, czym różnią się soczewki jednodniowe od miesięcznych, czy rocznych. Które będą dla Ciebie najlepsze?
Plusy i minusy soczewek
data publikacji: 06.08.2012 r.
Co lepsze – soczewki, czy okulary? Z pewnością znajdziemy wielu zwolenników jednych i drugich. Poniżej przedstawiamy zalety i wady noszenia soczewek.
Od czego zacząć?
data publikacji: 14.06.2012 r.
Często przed rozpoczęciem przygody z soczewkami kontaktowymi powstrzymuje nas wiele nieuzasadnionych obaw. Czy soczewka może zgubić się w oku? Czy może nie udać się jej wyjąć? Obawiamy się, że będziemy stale czuć ją na oku, co uniemożliwi komfortowe funkcjonowanie. Obawy te są jednak bezzasadne, choć oczywiście zupełnie zrozumiałe. Zawsze gdy robimy coś po raz pierwszy podchodzimy do tego trochę nieufnie i jest to naturalne. Tym bardziej, że w przypadku soczewek chodzi przecież o nasze oczy. Swoją przygodę z soczewkami warto więc zacząć od niniejszej strony.   
Skąd mam wiedzieć jakie soczewki wybrać?
data publikacji: 14.06.2012 r.
Soczewki kontaktowe zawsze dobiera lekarz okulista na podstawie wcześniej przeprowadzonego badania. Pokazuje pacjentowi jak zakładać i zdejmować soczewkę, przeprowadza test jej dopasowania oraz najczęściej zaopatruje go w soczewki próbne. Na kontrolnej wizycie upewnia się, że soczewki nie powodują u pacjenta żadnego dyskomfortu. Jeśli okażą się komfortowe pacjent zostaje przy nich, jeśli natomiast są niewygodne - lekarz zamienia je na inne, aż do momentu kiedy znajdzie takie na jakie pozytywnie reaguje oko pacjenta.  
Najczęściej zadawane pytania
data publikacji: 14.06.2012 r.
Poniżej zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania wśród początkujących użytkowników soczewek. 
Pielęgnacja soczewek kontaktowych
data publikacji: 14.06.2012 r.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezwykle istotna ponieważ po pierwsze wydłuża długość życia soczewki. W niektórych przypadkach właściwie pielęgnowane soczewki kontaktowe, można nosić nieco dłużej. Informacja ta zazwyczaj umieszczana jest przez producenta przy opisie soczewki. Soczewką, która można nosić aż dwa razy dłużej zachowując staranną pielęgnację jest np. soczewka FitView 2-weeks. Ale staranna pielęgnacja jest tak ważna przede wszystkim dlatego, że zapobiega rozwijaniu się bakterii, mogących prowadzić do powstawania infekcji i stanów zapalnych oczu. 
Pierwsze kroki w soczewkach kontaktowych
data publikacji: 14.06.2012 r.
    Masz już swoje wymarzone soczewki. Po zrozumiałym wybuchu entuzjazmu pojawia się pytanie, co dalej. Po pierwsze, po wizycie w gabinecie okulistycznym powinieneś już to wiedzieć... Co jednak jeśli trafiłeś na lekarza, który nie pokazał Ci jak zdejmować i zakładać soczewkę lub byłeś tak zaaferowany planowaniem podboju świata swoim nowym spojrzeniem, że zwyczajnie zapomniałeś jak to się robiło? Jeśli wciąż nie wiesz jak założyć i zdjąć soczewkę przeczytaj poniższą instrukcję.