Poniżej zebraliśmy najczęściej powtarzające się pytania wśród początkujących użytkowników soczewek. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kto może nosić soczewki kontaktowe?
Praktycznie każdy może nosić soczewki kontaktowe. Nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania ze względu na wiek, płeć czy tryb życia. Aby jednak być w pełni zadowolonym z użytkowania soczewek kontaktowych należy je dopasować nie tylko do wady wzroku oraz budowy oka, ale także do swojego stylu życiu. 

 

 
Od którego roku życia można nosić soczewki kontaktowe?
Nie istnieje ani dolna ani górna granica wieku, od której można nosić soczewki kontaktowe. Noszą je już niemowlęta oraz starsze osoby z prezbiopią. 
 
Czy soczewka kontaktowa może utknąć w oku? 
Nie ma takiej możliwości. Może wystąpić niewielka trudność w wyjęciu delikatnie przesuszonej soczewki, często pojawia się po kontakcie z wodą, która również wysusza soczewki. Zalecane jest wtedy zakropienie oczu specjalistycznymi kroplami do oczu, a następnie zdjęcie soczewki. 
 
Czy soczewka kontaktowa może zgubić się w oku?
Gałka oczna jest tak zbudowana, że nie pozwala na to, aby soczewka zgubiła się w oku. Jeśli czujesz, że soczewka schowała się pod powieką zamknij oko i postaraj się delikatnie przesunąć ją palcem.
 
Czy mogę nosić soczewkę kontaktową, która zamarzła czy muszę ją wyrzucić?
Jeśli opakowanie, w którym znajdowała się soczewka było nienaruszone, wystarczy przed włożeniem jej do oka pozostawić ją na kilkanaście godzin w temperaturze pokojowej. 
 
Co zrobić jeśli nie mogę wyjąć soczewki z oka?
Jeśli soczewka przyssała się do oka należy zakropić je specjalistycznymi kroplami do oczu, a następnie spróbować zdjąć soczewkę.
 
Czy soczewki kontaktowe są niebezpieczne dla oczu?
Używane soczewek kontaktowych zgodnie z przeznaczeniem jest całkowicie bezpieczne dla oczu. 
 
Czy mogę kupić soczewki na wyczucie bez konsultacji z okulistą?
Nie zaleca się kupowania soczewek bez kontroli okulisty. Może to grozić chorobami oczu, a nawet popsuciem wzroku.
 
Czy soczewki są mniej zdrowe niż okulary?
Soczewki są równie zdrowe jak okulary, a czasem z powodów zdrowotnym są nawet lepszym wyjściem, gdyż część pacjentów z różnych przyczyn nie może nosić okularów.
 
Czy mogę spać w soczewkach czy muszę je ściągać na noc?
Można spać jedynie w przeznaczonych do tego soczewkach kontaktowych. Informacja o tym, że soczewki nie trzeba zdejmować do snu jest umieszczana przez producentów na opakowaniu. Soczewki na dzień i na noc to np. PureVision 2 HD i Air Optix Night & Day Aqua.
 
Co zrobić jeśli zdarzy mi się zasnąć w soczewkach?
Jeśli soczewki nie były przeznaczone do tego, aby w nich spać, należy natychmiast wyjąć soczewki, po czym zakropić oczy kroplami.
 
Czy mogę nosić soczewki dłużej niż zaleca na opakowaniu producent?
Nie należy nosić soczewek dłużej niż zaleca to na opakowaniu producent. 
 
Czy mogę kąpać się w soczewkach kontaktowych?
Nie ma przeciwwskazań do kąpieli w soczewkach, jeżeli podczas niej zadba się o to, by na soczewkę nie dostały się woda i środki myjące.
 
Czy alergicy mogą nosić soczewki kontaktowe?
Dla alergików polecane są jednodniowe soczewki kontaktowe, ponieważ najczęściej to nie soczewki działają alergogennie, a płyny przeznaczone do ich czyszczenia. 
 
Czy można malować oczy nosząc soczewki kontaktowe?
Tak, ale musimy przestrzegać zasad higieny. Nie dotykamy oczu brudnymi rękami i nie pozwalamy aby jakiś kosmetyk (np. fluid, puder, tusz do rzęs, cień do oczu, lakier do włosów) dostał się na soczewkę. Może to spowodować zapalenie spojówek. Jeśli mamy wrażliwe oczy warto zaopatrzyć się w kosmetyki hipoalergiczne. Makijaż wykonujemy PO założeniu soczewek. Nie powinniśmy doklejać sztucznych rzęs, ponieważ klej może dostać się na soczewkę. Lepiej od cieni w kremie sprawdzą się sztuczne lub wodoodporne. Nie powinniśmy także rysować kresek po wewnętrznej stronie powieki. Makijaż zmywamy po ściągnięciu soczewek kontaktowych, chyba że nasze soczewki przeznaczone są do noszenia w trybie ciągłym. Wtedy warto stosować kosmetyki do demakijażu przeznaczone dla osób noszących soczewki kontaktowe. 
 
Czy mogę nosić soczewki kontaktowe w ciąży?
Zasadniczo nie ma przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych w czasie ciąży. Jednak należy pamiętać, że w ciąży zmienia się gospodarka hormonalna kobiety, dlatego należy skonsultować to z lekarzem okulistą. 
 
Czy mogę nosić soczewki stosując antykoncepcje hormonalną?
Nie istnieją przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych przyjmując antykoncepcję hormonalną.
 
Mam astygmatyzm – czy mogę nosić soczewki kontaktowe?
Tak. Dla astygmatyków polecane są soczewki toryczne.
 
Czy soczewki chronią oczy przed promieniowaniem UV?
Tak, większość soczewek kontaktowych chroni przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem UV. Jednak należy pamiętać, że soczewki nie chronią okolic oczu, dlatego warto zaopatrzyć się również w okulary przeciwsłoneczne.
 
Czy mogę korzystać z sauny w soczewkach kontaktowych?
Tak, ale zalecane jest korzystanie z sauny w soczewkach jednodniowych.
 
Czy mogę nosić soczewki do pracy przy komputerze?
Tak, należy jednak wybierać te przeznaczone do pracy przy komputerze, które cechuje wyższy stopień nawilżenia. 
 
Czy soczewki kontaktowe są wyczuwalne podczas noszenia?
Odpowiednio dobrane soczewki kontaktowe są całkowicie niewyczuwalne podczas noszenia.
 
Czy muszę robić przerwy w noszeniu soczewek i co jakiś czas przerzucać się na okulary?
Nie trzeba robić przerw w noszeniu soczewek. Należy pamiętać i ich regularnej wymianie zgodnie z zaleceniami producenta. 
 
Czy mając na oku soczewkę kontaktową mogę aplikować do oczu krople?
Jest to zależne od kropli. Część kropli do oczu jest przystosowana do tego, by aplikować je bezpośrednio na soczewkę. 
 
Czy jeśli noszę miesięczne soczewki rzadko to czy mogę nosić je dłużej?
Soczewkę miesięczną należy wyrzucić po miesiącu od jej otwarcia. Jeśli nosisz soczewki jedynie przez kilka dni w miesiącu dobrym wyjściem będą soczewki jednodniowe. 
 
Czy soczewka może wypaść z oka np. podczas uprawiania sportu?
W przypadku miękkich soczewek kontaktowych nie jest to możliwe. 
 
Czy osoby z prezbiopią mogą nosić soczewki kontaktowe?
Tak. Istnieją specjalne soczewki dla osób z prezbiopią.
 
Czy soczewki kontaktowe są drogie?
Soczewki kontaktowe nie są drogie. Soczewki znanych producentów w przystępnej cenie znajdziesz w renomowanych sklepach internetowych, np. Szkla.com. 
 
Czy można płakać w soczewkach kontaktowych?
Można płakać w soczewkach kontaktowych bez obawy, że mogą one zniszczyć się lub wypaść. Należy jedynie uważać, aby nie pocierać oczu.
 
Czy zanim kupię soczewki kontaktowe mogę wypróbować soczewki kolegi? 
Absolutnie nie można wymieniać się soczewkami kontaktowymi.  
 
Jak często należy zmieniać soczewki kontaktowe?
Soczewki należy zmieniać zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na opakowaniu. Soczewki jednodniowe przeznaczone są do jednorazowego użytku. Po zdjęciu należy soczewkę jednodniową wyrzucić do kosza, a następnego dnia założyć świeżo wyjętą z opakowania.
 
Czy mogę nosić kolorowe soczewki kontaktowe, mimo że nie mam wady wzroku?
Tak. Niektóre kolorowe soczewki kontaktowe mają moce 0. 
 
Jakie są przeciwwskazania w noszeniu soczewek kontaktowych?
Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych dotyczą bardzo nielicznej grupy osób. Soczewek kontaktowych nie powinno nosić się przy uczuleni na materiał z którego wykonana jest soczewka, w ostrych stanach zapalnych oczu, praz przyjmując leki które wchodzą w interakcje z soczewkami kontaktowymi. Warto jednak każdy pojedynczy przypadek skonsultować z lekarzem okulistą. 
 
Czy można nosić soczewki podczas przeziębienia?
Lekkie przeziębienie nie stanowi przeciwwskazania do noszenia soczewek, jednak przy bardzo nasilonych objawach (ostry katar, łzawienie i zaczerwienienie oczu) warto odstawić je na jakiś czas.
 
Co jeśli Twojego pytania nie ma na powyższej liście?
 
W internecie jest kilka stron, na których pytacie o różne kwestie związane z soczewkami kontaktowymi. Taką stroną jest między innymi forum popularnego sklepu Szkla.com czy firmy Bausch & Lomb, na których jak zauważyliśmy możecie szybko otrzymać odpowiedź na nurtujące Was pytania. Jeśli jednak chcielibyście zwrócić się z pytaniem do nas, piszcie na adres pierwszesoczewki@gmail.com