Diagnozowanie wad wzroku u małych dzieci jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż u dorosłych. Kłopotem jest komunikacja z naszymi pociechami, które nie zawsze informują nas o swoich problemach. Poniżej przedstawiamy wady, które najczęściej spotykane są u dzieci:

 

 

 

 

 

 

 

KRÓTKOWZROCZNOŚĆ – najczęściej pojawia się u dzieci w wieku 7 – 8 i 12 – 13 lat. Polega na niewyraźnym widzeniu rzeczy, które są daleko. Dziecko żeby dostrzec przedmiot znajdujący się w oddali mruży oczy, siada bardzo blisko telewizora. Jeśli rodzic zauważył takie zachowanie u swojej pociechy powinien niezwłocznie udać się z dzieckiem do okulisty. Jeśli zostaną potwierdzone te obawy konieczny będzie zakup okularów lub soczewek (minusowych) poleconych przez specjalistę.

DALEKOWZROCZNOŚĆ – polega na tym, że dziecko bardzo dokładnie widzi przedmioty, które są daleko, natomiast ma problem z wyrazistością obrazu rzeczy, które znajdują się blisko. Rozwój tej wady można zauważyć u dziecka jeśli ma problem z czytaniem, pisaniem, z układaniem puzzli, pociecha może narzekać na bóle głowy. Tego typu zachowania nie powinny być lekceważone, wzrok dziecko powinien być skontrolowany przez okulistę. Jeśli wada jest mała wystarczą kontrolne wizyty u okulisty, ponieważ zdarza się, że może sama zaniknąć. Natomiast jeśli wada jest duża konieczne będzie noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.

ASTYGMATYZM – widziany obraz jest zniekształcony, niewyraźny, rozmazany. Wada ta jest dziedziczna, przyczyną jej jest nieprawidłowa budowa rogówki. Jak można zauważyć u dziecka objawy astygmatyzmu? Dziecko często mruży oczy, przechyla główkę żeby dokładniej zobaczyć przedmiot, narzeka na bóle głowy. Aby wyleczyć tę wadę należy zastosować okulary lub soczewki kontaktowe – dlatego niezbędna jest wizyta u okulisty.

ZEZ – dzieli się na zbieżny i rozbieżny. Bardzo łatwy do rozpoznania – wystarczy spojrzeć czy dziecku „uciekają” oczka. Jeśli tak to należy jak najwcześniej zgłosić się ze swoją pociechą do okulisty, gdyż zaniedbanie może prowadzić nawet do ślepoty. Oczka dzieci kształtują się ok 3 – 4 miesiąca życia, jeśli jednak do 6 miesiąca rodzic zauważy objawy zeza nie powinien tego ignorować.

NIEDOWIDZENIE – polega na tym, że jedno oko widzi lepiej niż drugie, przez co to drugie dziecko nieświadomie przestaje używać. Skutkiem tego może być stracenie wzroku. Przyczyną niedowidzenia często jest zez. Konieczna jest wizyta u okulisty i stosowanie soczewek kontaktowych lub noszenie okularów, które będą korygować wadę. Specjalista może również polecić ćwiczenia, które wzmocniłyby słabsze oko.