Jak wiadomo w saunie występują specyficzne warunki – przede wszystkim jeśli chodzi o temperaturę i wilgotność. Czy w takim razie można używać soczewek kontaktowych w saunie? Czy temperatura ma negatywny wpływ na szkła kontaktowe? Przeczytajcie co sądzą o tym specjaliści.

 

Pytania zamieszczone wyżej wywołują wiele sporów. Według niektórych okulistów używanie soczewek w saunie jest nieodpowiedzialne i powinno się tego unikać. Inni specjaliści twierdzą, że nie jest to zabronione i dzięki zachowaniu odpowiedniej ostrożności nie powinno być negatywnych skutków. 
 
Według większości regulaminów korzystania z sauny nie jest zabronione używania soczewek podczas przebywania w kabinie saunowej. 
 
 
ZA
Pierwsza grupa specjalistów twierdzi, że temperatura nie ma wpływu na soczewki, ponieważ szkła kontaktowe zachowują temperaturę ciała na powierzchni oka. Co więcej, zdaniem okulistów wilgotność nie powoduje problemów. Jednak zwracają uwagę, aby zachować szczególną ostrożność. Zalecają zakropienie oczu zarówno przed jak i po skorzystaniu z sauny. Jeżeli jednak korzystanie z sauny w soczewkach przynosi dyskomfort powinno się zaprzestać chodzenia na saunę w szkłach kontaktowych.
 
 
PRZECIW
Druga grupa ekspertów uważa, że  temperatura ma zasadniczy wpływ na szkła kontaktowe, co może między innymi skutkować z problemami wyciągnięcia soczewki z oka. 
Korzystając z sauny po każdym wyjściu należy schłodzić ciało biorąc chłodny lub zimny prysznic. Podczas tej czynności soczewka może wypaść pod wpływem dużego strumienia wody.