Zima jest to czas, do którego trzeba się szczególnie przygotować. W tym okresie należy zadbać nie tylko o skórę, ale również trzeba zabezpieczyć oczy przed niebezpiecznym wpływem światła słonecznego oraz innymi niekorzystnymi czynnikami mających szkodliwe działanie dla naszego wzroku. Czy w tej porze roku lepsze są soczewki kontaktowe czy okulary korekcyjne? Dylemat ten dręczy niejedną osobę. Ponieżej można poznać korzyści wynikające z używania szkieł kontaktowych w trakcie mroźnych dni.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalety soczewek, które mają istotny wpływ w okresie zimy (porównanie do okularów korekcyjnych):
 
1. Soczewki nie zaparowują! Podczas mrozu w przeciwieństwie do szkieł kontaktowych okulary non stop są zaparowane. Główną przyczyną jest między innymi przemieszczanie się z niskiej temperatury na zewnątrz do ciepłego pomieszczenia (różnica temperatury). 
 
2. Szkła kontaktowe to idealne rozwiązanie na stok! Podczas jazdy na nartach czy snowboardzie można dodatkowo założyć gogle, które w połączeniu z soczewkami zawierającymi filtr UV, będą stanowiły idealne połączenie w ochronie przed promieniowaniem słonecznym. Poza tym jest lepsza jakość widzenia, a widziany obraz nie jest zniekształcony, jak to bywa podczas noszenia okularów. 
 
3. Od soczewek kontaktowych nie ma odbijającego się światła, które by nas oślepiało. Taki problem mają osoby używające okularów słonecznych. Jest on większy właśnie w zimie, gdyż śnieg odbija bardzo dużo promieni słonecznych, bo aż 85%. 
 
 
 
Niektórzy zastanawiają się „jak to możliwe, że soczewki nie zamarzają w czasie ostrej zimy, przekraczającej O stopni? Przecież uwodnienie soczewek miękkich występuje w przedziale od 30% do 74%”. Odpowiedź jest prosta: szkła kontaktowe nie zamarzają, ponieważ ogrzewane są przez ruchy gałki ocznej. Jednak podczas transportu trzeba zadbać o to, aby soczewki nie były w temperaturze poniżej 0 stopni Celsujsza. 
 
Jednym z najważniejszych punktów do zapamiętania jest, aby w czasie zimy szczególną uwagę zwrócić przede wszystkim na ochronę oczu przed promieniowaniem słonecznym. Śnieg odbija aż 85% szkodliwego promieniowania UV! Dlatego oprócz noszenia okularów przeciwsłonecznych w zimie dodatkową ochroną będą soczewki kontaktowe z filtrami UV. Jest to niezbędne do zabezpieczenia przed poważnymi problemami ze wzrokiem.