W dzisiejszych czasach alergia jest jedną z najczęściej spotykanych przypadłości człowieka. Objawami alergii jest kichanie, swędzenia skóry, wysypka i wiele innych skutków. Często występują też różne problemy ze wzrokiem, do których należą: łzawienie, swędzenie oraz przekrwienie gałek ocznych. Najczęściej spotykaną przypadłością alergików jest jednak alergiczne zapalenie spojówek.

 

Zdarza się, że problem alergii dotyczy osób używających szkła kontaktowe. Nierzadko są oni zmuszeni do częstych wizyt u okulisty oraz do przyjmowania lekarstw przez długi czas. Wiele osób zadaje pytanie - „czy alergicy mogą nosić soczewki?”. Jeszcze niedawno nie mogli oni stosować soczewek kontaktowych. Dzięki postępowi technologicznemu w dzisiejszych czasach jest to możliwe.

 

Przyczyny alergii u osób noszących soczewki.

Materiał, z którego jest wykonana soczewka nie powoduje uczuleń. Najczęściej alergia związana jest z gromadzeniem się osadów białkowych lub zanieczyszczeń na powierzchni szkła kontaktowego. Przyczyną powstawania alergii są również substancje zawarte np. w płynach wielofunkcyjnych, które służą do pielęgnacji szkieł kontaktowych.

 

Jak wygląda profilaktyka leczenia alergii ocznej?

Należy bezwzględnie zadbać o higienę w czasie używania soczewek, które powinny być dobrze dobrane. Konieczna jest również codzienna dezynfekcja oraz dokładne usunięcie osadów białkowych nagromadzonych na powierzchni soczewki. Szkła kontaktowe powinno się używać zgodnie z przeznaczonym czasem - nie wolno przekraczać wyznaczonego okresu!

Specjaliści radzą używać soczewek jednodniowych, ponieważ codzienna zmiana szkieł kontaktowych uniemożliwii gromadzenia się alergenów.