Pielęgnacja soczewek kontaktowych jest niezwykle istotna ponieważ po pierwsze wydłuża długość życia soczewki. W niektórych przypadkach właściwie pielęgnowane soczewki kontaktowe, można nosić nieco dłużej. Informacja ta zazwyczaj umieszczana jest przez producenta przy opisie soczewki. Soczewką, która można nosić aż dwa razy dłużej zachowując staranną pielęgnację jest np. soczewka FitView 2-weeks. Ale staranna pielęgnacja jest tak ważna przede wszystkim dlatego, że zapobiega rozwijaniu się bakterii, mogących prowadzić do powstawania infekcji i stanów zapalnych oczu. 

 

Tylko soczewki kontaktowe przeznaczone do jednorazowego użytku nie wymagają stosowania zabiegów pielęgnacyjnych. Pozostałe rodzaje soczewek (dwu-tygodniowe, miesięczne, kwartalne oraz roczne soczewki kontaktowe) wymagają codziennej pielęgnacji. Po zdjęciu soczewek, należy oczyścić je przeznaczonym do tego płynem pielęgnacyjnym, a następnie pozostawić je w wypełnionym nim pojemniczku, aż do czasu ponownego założenia. Po 1-3 miesiącach należy wymienić pojemniczek, aby nie rozwijały się w nim bakterie. Popularny i godny rekomendacji, a przy tym niezbyt drogi płyn to na przykład: Clean Active.   
 
Soczewki jednodniowe nie wymagają użycia płynu, ponieważ po zdjęciu z oka wyrzucamy je do kosza, a następnego dnia po prostu ubieramy nową parę.