To, jak przechowujemy soczewki kontaktowe ma ogromny wpływ na ich wytrzymałość, a nasz komfort i zdrowie. Są nawet soczewki, tórych odpowiednia pielęgnacja pozwala na przedłużenie okresu noszenia (przykład: FitView 2Weeks). Jak więc dbać o soczewki?

 

 

 

 

 

 

 

Soczewki przechowujemy w specjalnych pojemnikach, składających się z dwóch komór, które wypełnione są płynem wielofunkcyjnym. Należy dokładnie sprawdzić czy soczewki w pełni są w nim zanurzone – pozwoli to zapobiec rozwoju drobnoustrojów na płytce soczewki. Następnie trzeba dokładnie zakręcić wieczko pojemnika. Proces dezynfekcji powinien być dostosowany do zalecanej długości na ulotce dołączonej do płynu (ok 4-6 godz.). Kolejnym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji soczewek jest upewnienie się, żeby pojemniki na soczewki kiedy z nich nie korzystamy były suche i czyste.

 

CZYSZCZENIE POJEMNIKA NA SOCZEWKI:

  1. PIERWSZA CZYNNOŚĆ – wylać płyn znajdujący się w pojemniku;

  2. DRUGA CZYNNOŚĆ – wymyć pojemnik.

  • należy przemywać tylko i wyłącznie płynem wielofunkcyjnym; nie należy czyścić pojemniczków wodą z kranu, czy wodą mineralną,

  • można używać nowej szczoteczki do zębów lub czystej, bawełnianej szmatki, pozwoli to na dokładne oczyszczenie pojemnika,

  • nie wolno używać płynów o nieaktualnej dacie ważności (zazwyczaj termin ważności skraca się do 3 miesięcy od momentu otwarcia płynu do soczewek).

  1. TRZECIA CZYNNOŚĆ – należy zostawić pojemnik do całkowitego wysuszenia.

 

Przy czyszczeniu pojemników należy dostosować się do załączonej instrukcji. Zawiera ona niezbędne informacje dotyczące przechowywania i mycia pojemniczka.

 

Zapamiętaj!

Pojemniczek na soczewki wymieniaj co miesiąc! Pozwoli to zapewnić odpowiednią pielęgnację szkieł kontaktowych, co będzie skutkowało bardzo dobrą jakością widzenia i zmniejszy ryzyko rozwoju niepowołanej infekcji.