Do głównych czynników infekcji oczu podczas używania szkieł kontaktowych jest nieodpowiednia pielęgnacja oraz wymiana soczewek, a także spanie w nich. Jakie są tego skutki? I jak można temu zapobiec?
JAKIE SĄ SKUTKI? 
 
Niektóre zapalenia rogówki związane z użytkowaniem soczewek przebiegają łagodnie i są mało intensywne. Leczenie takiej małej infekcji polega na tymczasowym nieużywaniu soczewek, czasami również zastosowaniu środków farmaceutycznych. Jednak bakteryjne zapalenie rogówki może mieć poważniejsze skutki, gdyż może spowodować nawet utratę wzroku
 
 
JAK ZAPOBIEGAĆ? 
 
Stanom zapalnym można ustrzec się dzięki odpowiednim soczewkom – wybór szkieł kontaktowych powinien być skonsultowany ze specjalistą (należy uwzględnić wadę, prowadzony tryb życia itp.). Następnie należy pamiętać o poprawnym użytkowaniu, dezynfekcji i pielęgnacji soczewek i pojemnika na soczewki. Nie należy zasypiać w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone! Ważne są również kontrolne wizyty u okulisty, który może zauważyć początek rozwoju infekcji we wczesnym jej stadium. Pozwoli to na podjęcie odpowiedniej profilaktyki zapobiegającej dalszemu rozwojowi infekcji. Osoby noszące soczewki powinny dostosowywać się do rad i zaleceń specjalisty, gdyż może to mieć istotny wpływ na wzrok. 
 
Inne wskazówki dotyczące zapobiegania powstawania infekcji:
- podczas zmiany soczewek należy dokładnie umyć wcześniej ręce,
- warto unikać kontaktu soczewek z wodą, np. podczas pływania na basenie itp.,
- nie należy przekraczać terminu ważności używania płynu wielofunkcyjnego,
- za każdym razem podczas wkładania i wyjmowania soczewek z pojemnika należy je dokładnie zdezynfekować płynem wielofunkcyjnym, a także wypłukać pojemniczek (również płynem – nie wolno używać wody!).
 
Używanie soczewek jednodniowych zmniejsza ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów stanów zapalnych.