Masz już swoje wymarzone soczewki. Po zrozumiałym wybuchu entuzjazmu pojawia się pytanie, co dalej. Po pierwsze, po wizycie w gabinecie okulistycznym powinieneś już to wiedzieć... Co jednak jeśli trafiłeś na lekarza, który nie pokazał Ci jak zdejmować i zakładać soczewkę lub byłeś tak zaaferowany planowaniem podboju świata swoim nowym spojrzeniem, że zwyczajnie zapomniałeś jak to się robiło? Jeśli wciąż nie wiesz jak założyć i zdjąć soczewkę przeczytaj poniższą instrukcję. 

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

 

  • Umyj dokładnie ręce i osusz je czystym ręcznikiem. Potraktuj ten punkt bardzo poważnie ponieważ dotykanie oczu i ich okolic brudnymi rękoma jest najczęstszą przyczyną powstawania stanów zapalnych.
  • Jeśli moce soczewek się różnią, co zdarza się bardzo często, sprawdź czy wkładasz do oka odpowiednią soczewkę. Jeśli używasz soczewek miesięcznych i przechowujesz je w pojemniczkach, pamiętaj aby zawsze wkładać soczewkę z lewego oka do pojemniczka oznaczonego literą L, a soczewkę z prawego oka do pojemniczka oznaczonego literą R.  
  • Soczewkę wyjmij z pojemniczka używając do tego palca wskazującego.
  • Przed założeniem soczewki upewnij się, że jest ona czysta i nieuszkodzona. 
  • Teraz dylemat - miseczka czy talerzyk? Jeśli na soczewce nie jest oznaczona strona, którą należy włożyć soczewkę do oka - poznasz ją po kształcie. Układamy na palcu soczewkę stroną kształtem przypominającą „miseczką” do góry. Jedna strona soczewki posiada większe wgłębienie, a jej krawędzie nie odchodzą na zewnątrz. To właśnie tą stroną wkładamy soczewkę do oka. 
  • Podczas wkładania soczewki do oka patrz prosto przed siebie, nie skupiając wzroku na soczewce. Soczewki zakładaj przed lustrem. Twoje oko powinno być szeroko otwarte – palcem wskazującym drugiej dłoni lekko przyciągnij dolną powiekę do dołu. 
  • Gdy soczewka znajdzie się na oku możemy kilkakrotnie pomrugać, aby ułożyła się we właściwej pozycji. 
Prawda, że nie było trudno? Po całym dniu w soczewkach o ile nie są one przeznaczone do noszenia w trybie ciągłym, musimy je ściągnąć. Prześledźmy jak to zrobić. 
 
 
 
Jak zdejmować soczewki kontaktowe?
 
  • Dokładnie umyj i osusz dłonie.
  • Otwieramy szeroko oko, dolną powiekę lekko przyciągając do dołu palcem wskazującym jednej dłoni. Drugą używając palca wskazującego i kciuka przychwytujemy delikatnie soczewkę. 
  • Po zdjęciu jeśli przeznaczona jest do jednorazowego użytku wyrzucamy ją do kosza. Jeśli jest soczewką przeznaczoną do wielokrotnego użytku (np. w okresie dwutygodniowym lub miesięcznym) czyścimy ją płynem przeznaczonym do jej pielęgnacji. Możemy położyć ją na wewnętrznej stronie dłoni i polać płynem. Do pojemniczka wlewamy płyn i wkładamy do niego czystą soczewkę. 
Najważniejsze to rozluźnić się i nie panikować. Jeśli zbyt mocno próbujemy wyjąć soczewkę, a wciąż się to nie udaje, zakropmy oczy specjalistycznymi kroplami nawilżającymi, pomrugajmy i delikatnie bez pośpiechu spróbujmy ponownie.