Czas noszenia soczewek jest bardzo rozbieżny. Warto przed rozpoczęciem swojej przygody z szkłami kontaktowymi, dokładnie dowiedzieć się, czym różnią się soczewki jednodniowe od miesięcznych, czy rocznych. Które będą dla Ciebie najlepsze?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • SOCZEWKI JEDNODNIOWE – zalety: cechują się bardzo dobrą przepuszczalnością tlenu, nie osadzają się na nich osady białkowe, zmniejszają ryzyko rozwoju drobnoustrojów i infekcji, są bardzo wygodne w użyciu, są najbezpieczniejsze dla oka spośród wszystkich rodzajów soczewek - codziennie zakładamy nowe soczewki. Istnieją również soczewki jednodniowe zmieniające kolor oczu.

 

  • SOCZEWKI DWUTYGODNIOWE – jak sama nazwa wskazuje, można je użytkować przez okres 2 tygodni. Istnieje podział soczewek dwutygodniowych na soczewki, które ściągać należy codziennie przed snem, dezynfekować i zakładać dopiero na drugi dzień. Można spotkać również soczewki przedłużonego noszenia, tzw. night&day (można ich używać bez ściągania przezokres 14 dni). Istnieją soczewki dwutygodniowe zmieniające kolor oczu.

 

  • SOCZEWKI MIESIĘCZNE – są to soczewki w których można używać przez okres 30 dni. Jak nie trudno się domyślić, są one mniej higieniczne, niżeli jednodnodniowe i dwutygodniowe, a zecydowanie bardziej od kwartalnych, czy rocznych. Podobnie jak w soczewkach dwutygodniowych istnieje podział na soczewki dzienne i na soczewki ciągłego noszenia (night&day). Przy korzystaniu z soczewek miesięcznych dziennych należy pamiętać o regularnej dezynfekcji, aby służyły przejrzyście przez cały czas.

 

  • SOCZEWKI KWARTALNE - soczewki przeznaczone do noszenia przez maksymalny okres trzech miesięcy. Należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji, aby zapobiec rozwoju drobnoustrojów. Nie ma podziału na dzienne i przedłużonego noszenia – istnieje tylko pierwszy rodzaj. Są coraz rzadziej używane ze względu na większe ryzyko powstania infekcji, dlatego soczewki o krótszym czasie użytkowania zastępują je.

 

  • SOCZEWKI ROCZNE – bardzo ważne jest aby pamiętać o regularnym, codziennym i bardzo dokładnym czyszczeniu soczewek, które zawsze na noc ściągamy. Soczewki te można używać od 6 do 12 miesięcy – zależy to właśnie od odpowiedniej pielęgnacji, czy też od miejsca w jakim się znajdujemy, np. kurz i pyły wpływają niekorzystnie.