Jakiś czas temu zamieszczaliśmy na łamach naszego serwisu artykuł o rodzajach soczewek ze względu na czas noszenia. Poniżej przedstawiamy podział soczewek: podstawowy, ze względu na rodzaj korygowanej wady, ze względu na tryb noszenia oraz materiału z jakich są wykonane.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawowy podział soczewek kontaktowych:
 
SOCZEWKI MIĘKKIE – są to soczewki, które zmieniamy codziennie – skutkuje to zmniejszonym ryzykiem wystąpienia infekcji. Dla wielu osób dużą zaletą jest to, że nie trzeba codziennie czyścić ich i dezynfekować. Poza tym są bardzo komfortowe, niemal można zapomnieć o swojej wadzie wzroku. Istnieją soczewki miękkie przedłużonego noszenia, które są coraz częściej wybierane.
SOCZEWKI TWARDE – są powoli wypierane przez miękkie soczewki. Twarde soczewki nie przylegają ściśle do oka, dlatego mogą się przesuwać. Istnieje podział na soczewki nieprzepuszczające tlenu i soczewki gazoprzepuszczalne. Te drugie charakteryzują się większą trwałością niż soczewki miękkie.
 
Podział soczewek ze względu na rodzaj korygowanej wady:
SFERYCZNE – korygują zarówno dalekowzroczność (soczewki sferyczne dodatnie), jak i krótkowzroczność (soczewki sferyczne ujemne),
TORYCZNE – tzw. soczewki cylindryczne; podobnie jak soczewki sferyczne korygują zarówno dalekowzroczność jak i krótkowzroczność, ale także wpływa korzystnie dla osób z astygmatyzmem, ponieważ niweluje zniekształcenia widzianego obrazu.
PROGRESYWNE – soczewki asferyczne; wykorzystywane do korygowania presbiopii – utrata zdolności do ostrego widzenia z bliska.
 
Podział soczewek ze względu na tryb noszenia:
tryb dzienny – soczewki noszone przez dzień, a na noc są ściągane i dezynfekowane.
tryb ciągły – soczewki noszone bez przerwy (zarówno w dzień jak i w noc).
tryb elastyczny – soczewki noszone w trybie dziennym, tylko wyjątkowo używane w trybie ciągłym.
 
Podział soczewek ze względu na materiał, z którego są wykonane:
HYDROŻELOWE – starsze, są tańsze niż soczewki silikonowo-hydrożelowe.
SILIKONOWO-HYDROŻELOWE – nowsze, cechują się wyższą przepuszczalnością tlenu niż soczewki hydrożelowe.