„Czy dzieci mogą używać szkieł kontaktowych?” - to pytanie bardzo często przewija się w gabinecie okulistycznym, wiele tematów na forach internetowych jest poświęcone temu tematowi. Jaka jest więc odpowiedź?

 

Soczewki dla dzieci mogą okazać się idealnym sposobem na aktywny tryb życia. Zalety soczewek tylko ułatwiają w codzienności, między innymi jakość widzenia jest lepsza oraz komfort noszenia większy niż w przypadku okularów. Nie trzeba martwić się, że soczewka wypadnie, poza tym szkła kontaktowe nie zaparowują oraz nie osiadają na nich pyłki kurzu, czy kropelki deszczu. Poza tym podczas aktywności fizycznej zapewniają bezpieczeństwo i pozwalają na większą swobodę ruchową. Dodatkową zaletą jest pełne pole widzenia – nie ma ograniczonej widoczności przez oprawki. Poza tym soczewki kontaktowe nie zniekształcają obrazu.

Dzieci dzięki soczewkom kontaktowym są bardziej pewni siebie, porzucili określenie „okularników”. W szkole bardzo często zdarza się tak, że osoby noszące okulary korekcyjne są wyśmiewane, przez co ma to negatywny wpływ na ich osobowość. Dzięki soczewkom kontaktowym świat dziecka jest przyjaźniej do niego nastawiony, a samo dziecko ma o sobie lepszą samoocenę. Zdarza się, że nawet bardzo małe dzieci używają szkieł kontaktowych, które mają na celu jak najszybszą korekcję wady wzroku.

O tym czy dziecko może używać soczewek decyduje zazwyczaj poziom odpowiedzialności. Noszenie szkieł kontaktowych wiąże się z ich codzienną pielęgnacją, przestrzeganiem zasad higieny oraz czystości. Zlekceważenie tych punktów może prowadzić do rozwoju niepowołanej infekcji, skutkującej pogorszeniem wady wzroku.

Wydawać by się mogło, że dzieci będą miały duże problemy z zakładaniem i zdejmowaniem soczewek. Jednak wręcz przeciwnie – około 90 % młodych osób czynności te wykonują samodzielnie, a co więcej nie sprawia to im większych kłopotów.

Rodzicu! W przypadku używania soczewek przez dzieci zaleca się jednodniowe szkła kontaktowe. Nie ma ograniczeń wiekowych co do używania soczewek. Jeśli nadal nie jesteś pewien czy Twoje dziecko może używać soczewek kontaktowych skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże wybrać najlepszą opcję korekcji wzroku.