Soczewki kontaktowe są coraz częściej pożądanym produktem na rynku. Wynika to z wielu korzyści ich użytkowania. Jednak nie każdy jest tego świadomy, że nieodpowiednie korzystanie z nich może negatywnie wpłynąć na wzrok. Kiedy soczewka może pogorszyć wzrok? I dlaczego tlen jest tak ważny dla naszych oczu?

 

Szkło kontaktowe wpływa niekorzystnie, kiedy jest źle dobrane lub jest nieodpowiednio użytkowane, np. niezgodnie z zaleceniami specjalisty lub kiedy osoba nie dostosowuje się do wskazówek załączonych w ulotce. Przejawia się to zazwyczaj poprzez niedokładną pielęgnacje, a nawet zapominaniu o czyszczeniu soczewek. Niektórzy czasami zbyt długo noszą szkła kontaktowe. Takie postępowanie może mieć naprawdę niedobre skutki.

 

Podczas użytkowania soczewek na ich powierzchni nagromadzają się osady białkowe, które ograniczają przepuszczalność tlenu, co skutkuje niedotlenieniem rogówki oka. Co z kolei objawia się poprzez wrastanie w nią naczynek krwionośnych. Użytkownicy soczewek często tego nie odczuwają, dlatego tak ważne są kontrolne wizyty u specjalisty, który jest w stanie zauważyć ten rozwijający się problem.

 

Brak tlenu objawia się również poprzez: uczucie dyskomfortu, zaczerwienienia, podrażnienie, ból, suchość i wiele innych nieprzyjemnych czynników.

 

Aby zapewnić zdrowy i piękny wygląd oczu należy pamiętać o regularnym wymienianiu soczewek jak i dokładnej, starannej pielęgnacji szkieł kontaktowych. Dzięki temu zapewnimy ochronę odkładania się osadów białkowych na płytce soczewki, a to z kolei będzie wpływało na odpowiednią przepuszczalność tlenu, która jest tak ważna dla naszego wzroku.