Soczewki różnią się między sobą zarówno kształtem jak i materiałem, z którego są wykonane. Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane na soczewki twarde i miękkie.
Większość osób używa normalnych soczewek kontaktowych – jednodniowych, tygodniowych, miesięcznych czy rocznych. Wszystkie (oprócz soczewek jednodniowych) wymagają codziennego oczyszczania i dezynfekcji, co dla niektórych użytkowników soczewek jest uciążliwe. Z roku na rok szkła kontaktowe są ulepszane, wykonywane z nowszych, wygodniejszych materiałów. Wybór soczewek jest teraz ogromny. Nadal powstają coraz to nowsze modele, które pozwalają nie tylko korygować wzrok, ale również zmieniać kolor i wygląd oczu. Zapewne niejedna osoba czytająca ten artykuł jest zaskoczona, że na rynku pojawiły się soczewki w sprayu!
Szkła kontaktowe ze względu na tryb noszenia dzielą się na soczewki dzienne oraz soczewki o przedłużonym trybie noszenia, tzn. że można ich używać bez zdejmowania na noc. Jednak należy pamiętać, żeby nie zasypiać w soczewkach kontaktowych, które nie są do tego przeznaczone? Jeśli nie znasz konsekwencji, przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się czym może skutkować spanie w soczewkach.
Bardzo często zadawane jest pytanie – czy w soczewkach kontaktowych można chodzić na basen i czy można w nich pływać? Odpowiedź brzmi: TAK. W tym artykule można poznać więcej szczegółów na ten temat. Warto wiedzieć jak zapewnić sobie odpowiednią ochronę i na co warto zwrócić uwagę.
Firmy produkujące soczewki kontaktowe prześcigają się w przedstawianiu nowych propozycji kolorystycznych szkieł. Ma to na celu przyciągnięcie do siebie jak największą rzeszę klientów, którym nie odpowiada kolor ich oczu.
Jak powstały soczewki? Kiedy miało to miejsce? W jakim okresie nastąpił ich największy rozwój? To tylko niektóre z pytań na które postaraliśmy się odpowiedzieć w poniższym artykule.
Co ciekwego znajduje się w soczewkach? Dlaczego amerykańska armia będzie nosić szkła kontaktowe? Czy istnieją soczewki dla zwierząt? To tylko niektóre z ciekawostek, które przedstawiamy w poniższym artykule.
Przed wynalezieniem soczewek, ludzie z wadą wzroku często nie mogli korzystać w pełni z życia. Ograniczenia związane z niedowidzeniem często były związane również z rezygnacją z życiowych pasji i marzeń. Odkąd powstały soczewki wielu osobom los się odmienił, mogą m.in. uprawiać różnego rodzaju sporty, o których wcześniej nawet nie marzyli.
Często przed rozpoczęciem przygody z soczewkami kontaktowymi powstrzymuje nas wiele nieuzasadnionych obaw. Czy soczewka może zgubić się w oku? Czy może nie udać się jej wyjąć? Obawiamy się, że będziemy stale czuć ją na oku, co uniemożliwi komfortowe funkcjonowanie. Obawy te są jednak bezzasadne, choć oczywiście zupełnie zrozumiałe. Zawsze gdy robimy coś po raz pierwszy podchodzimy do tego trochę nieufnie i jest to naturalne. Tym bardziej, że w przypadku soczewek chodzi przecież o nasze oczy. Swoją przygodę z soczewkami warto więc zacząć od niniejszej strony.