Co ciekwego znajduje się w soczewkach? Dlaczego amerykańska armia będzie nosić szkła kontaktowe? Czy istnieją soczewki dla zwierząt? To tylko niektóre z ciekawostek, które przedstawiamy w poniższym artykule.

 

 
 
 
 
 
1. Według badań przeprowadzonych dla "Contact Lenses & Sport" około 9 na 10 mieszkańców Europy, prowadzących aktywny tryb życia i uprawiający sport w soczewkach kontaktowych, uważa, że dzięki nim mają bardzo dobrą jakość widzenia; zapewniają lepszą ostrość i przejrzystość niż okulary. A nawet 56% z nich stwierdziło, że odkąd zaczęli używać soczewek kontaktowych zaczęli osiągać lepsze wyniki i sukcesy sportowe.
 
2. Soczewki kontaktowe z filtrem ultrafioletowym chronią nasze oczy zatrzymując ponad 97% promieniowania UVB i ponad 82% promieniowania UVA.
 
3. Na podstawie badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych (w 1999 roku), około 60% osób noszących soczewki jest zdania, iż używanie szkieł kontaktowych zamiast okularów podnosi ich zdanie na własny temat. Natomiast w sumie około 80% korzystających z soczewek stwierdziło, że ich życie się zmieniło na lepsze, mogą pełniej korzystać z życia.
 
4. Aż 15% społeczeństwa w Stanach Zjednoczonych stosuje szkła kontaktowe jako podstawowy sposób korygowania wad wzrokowych.
 
5. Na 2222 osoby jedna z nich ma taką samą wadę wzroku zarówno w jednym jak i w drugim oku.
 
6. W USA soczewki kontaktowe (sklasyfikowane jako urządzania medyczne) można kupić legalnie tylko na receptę.
 
7. Filtr chroniący przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (zabezpiecza m.in. powstawaniu zaćmy), wbudowany jest w materiał nowoczesnych soczewek kontaktowych.
 
8. Niedługo widoczność amerykańskich żołnierzy znacznie się zwiększy niż pole widzenia ich przeciwników. Zawdzięczają to nowemu wynalazkowi - specjalnym soczewkom kontaktowym.
 
9. Soczewki kontaktowe dla zwierząt! W Stanach Zjednoczonych wykonany ma być zabieg okulistyczny na słoniu, który jest dalekowidzem - ma mieć założone specjalne korekcyjne szkła kontaktowe stworzone przez niemiecki zakład optyczny. Szkła kontaktowe ratowały wzrok wielu zwierzętom: m.in. psom, żyrafom, kangurom, lwom, nosorożcom, koniom, tygrysom, a także niedźwiedziom brunatnym.
 
10. Pierwszy europejski słoń, któremu założono soczewki nazywa się „Win Thida”.