Jak powstały soczewki? Kiedy miało to miejsce? W jakim okresie nastąpił ich największy rozwój? To tylko niektóre z pytań na które postaraliśmy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

 

 

 

 

 

Początki powstawania pomysłów jak uleczyć wady wzroku za pomocą soczewek sięgają odrodzenia w Polsce, jest to XVI wiek. Między innymi zajmował się tym wszechstronnie wykształcony przedstawiciel renesansu – Leonardo da Vinci. Wystąpił z propozycją umieszczenia na powierzchni oka konstrukcji, która miałaby lepiej skupiać wzrok. Niestety ta idea jak na tamte czasy była zbyt rozwinięta i projekt nie został rozwinięty.

 

W 1632 roku francuski filozof, matematyk i fizyk, jeden z najwybitniejszych uczonych XVII wieku - Kartezjusz, opracował model soczewki zakładanych bezpośrednio na twardówce. Projekt ten nie był jednak uściślony i nie został zrealizowany.

 

Prawdziwy pierwszy rozwój soczewek rozpoczął się w XIX wieku.W 1801 roku Thomas Young przeprowadził pokaz szklanych rurek wypełnionych wodą, które były umieszczane bezpośrednio na powierzchni oka. Jednak pomysł ten nie okazał się skuteczny, ponieważ rurki uniemożliwiały mruganie oczu. Dwadzieścia lat później John Herschel wymyślił szkła kontaktowe w formie szklanych ampułek, które wypełnione były żelatyną.

 

Za ojca soczewek kontaktowych uznawany jest Friedrich Anton Muller – skonstruował on pierwszą soczewkę kontaktową, którą zaaplikowano osobie cierpiącej na zaćmę. Rok później nastąpił gwałtowny rozwój tej techniki. W XX wieku powstawały coraz to nowsze, wygodniejsze szkła, ponieważ wykonane były z innego materiału. W 1947 roku powstały nowoczesne soczewki kontaktowe zakrywające jedynie rogówkę, a nie jak do tej pory całe oko. Te twarde soczewki miały wiele zalet i wad. Dalej dążono do ich udoskonalenia, np. poprzez wynalezienie gazoprzepuszczalnego materiału. W kolejnych latach aplikowano coraz to nowsze materiały – w końcu powstały miękkie soczewki kontaktowe. Które po kilku reformach szybko zdobyły popularność i są dzisiaj jednymi z najbardziej popularnymi soczewkami na rynku.

 

Dzięki powstaniu soczewek kontaktowych możemy cieszyć się wygodą, komfortem, bardzo dobrą jakością widzenia, a co najważniejsze pozwalają korygować wady wzroku.