Bardzo często zadawane jest pytanie – czy w soczewkach kontaktowych można chodzić na basen i czy można w nich pływać? Odpowiedź brzmi: TAK. W tym artykule można poznać więcej szczegółów na ten temat. Warto wiedzieć jak zapewnić sobie odpowiednią ochronę i na co warto zwrócić uwagę.

 

Często można spotkać się z opiniami, że „w soczewkach nie można pływać, ponieważ bardzo łatwo „złapać” grzyba czy infekcję”. Niektórzy uważają, że soczewka może wypaść. Często również okuliści nie zalecają pływania w soczewkach. Jednak czy te opinie i obawy są do końca słuszne?

 

 

 

ZAPAMIĘTAJ – w soczewkach można pływać!

 

KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD, KTÓRYCH NALEŻY PRZESTRZEGAĆ PODCZAS PŁYWANIA W SOCZEWKACH:

 

  • Przed pływaniem najbezpieczniej jest założyć soczewki jednodniowe. Jeśli woda dostanie się nam do oczu to i tak po wyjściu z basenu pozbywamy się soczewek.

  • Pod żadnym pozorem nie wolno zamoczonej soczewki ponownie założyć! Taka soczewka mimo że została zdezynfekowana w płynie wielofunkcyjnym zawiera na swojej powierzchni niektóre bakterie.

  • Jeśli zamierzasz pływać pod wodą należy zaopatrzyć się w okulary do wody.

 

Dla dodatkowej ochrony warto pływać ciągle w okularach, ponieważ woda chlorowana może spowodować dyskomfort i zaczerwienienia. Natomiast zanieczyszczenia, które dostaną się na powierzchnie szkła kontaktowego mogą być przyczyną rozwoju drobnoustrojów. Jednak zachowanie odpowiedniej higieny pozwoli zapobiec niepowołanej infekcji. Dla dodatkowej ochrony warto po wyjściu z basenu przemyć oczy płynem dezynfekującym.