Szkła kontaktowe ze względu na tryb noszenia dzielą się na soczewki dzienne oraz soczewki o przedłużonym trybie noszenia, tzn. że można ich używać bez zdejmowania na noc. Jednak należy pamiętać, żeby nie zasypiać w soczewkach kontaktowych, które nie są do tego przeznaczone? Jeśli nie znasz konsekwencji, przeczytaj artykuł, z którego dowiesz się czym może skutkować spanie w soczewkach.

 

 

 

Jeśli używasz soczewek kontaktowych przeznaczonych do dziennego trybu noszenia staraj się w nich nie zasypiać - jest to bardzo ważne, ponieważ można przysporzyć sobie nieprzyjemnych dolegliwości oczu, groźnych stanów zapalnych, rozwoju drobnoustrojów lub „złapania” niebezpiecznych infekcji, które w konsekwencji mogą prowadzić do utraty wzroku.

 

Osoby używające szkła kontaktowe często przyznają się, że zapominają lub nie chce im się ściągać soczewek na noc. Wielu z nich na drugi dzień ma bardzo poważne problemy ze wzrokiem. Oczy są spuchnięte, zaczerwienione i szczypią. Często też niektórzy mają problem ze ściągnięciem szkła kontaktowego z gałki ocznej. To tylko niektóre objawy zaniedbania przestrzegania zasad używania soczewek. Oczy zaczerwienione czy wysuszone można szybko uleczyć w kilka dni za pomocą nawilżających kropli. Większy problem pojawia się, kiedy do oka dostaną się zanieczyszczenia i drobnoustroje mogące spowodować stan zapalny rogówki. Jeśli takie zapalenie nie zostanie szybko rozpoznane i leczone może prowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku – dlatego nie wolno lekceważyć żadnych objawów!