Soczewki różnią się między sobą zarówno kształtem jak i materiałem, z którego są wykonane. Szkła kontaktowe można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane na soczewki twarde i miękkie.

 

 

 

 

 

Twarde szkła kontaktowe nieprzepuszczające gazu zbudowane są ze sztucznego tworzywa PMMA, natomiast soczewki twarde gazoprzepuszczalne wykonane są z: akrylanu silikonowego, polimerów fluorowych. Natomiast miękkie soczewki kontaktowe wykonane są z tworzyw elastycznych, np. hydrożelu.

 

Silikon - jest to materiał hydrofobowy, który bardzo łatwo się odkształca i jest odporny na powstawanie przebarwień. Oprócz tego silikon wpływa na swobodne oddychanie oczu, występuje duża przepuszczalność tlenu. Dodatkową zaletą jest nie wysychanie soczewek.

Hydrożel - to najpopularniejszy materiał, z którego wykonywane są soczewki hydrofilne. Ich zaletą jest to, że nie ulegają zmętnieniu, nie wywołują odczynu zapalnego. W stanie suchym hydrożel posiada właściwości twardego szkła organicznego. Jeśli jednak takie szkło kontaktowe zostanie uwodnione staje się ono miękkie i eslastyczne.

Akryl - ogromną zaletą jest odporność na działanie ultrafioletu, soczewki te łatwo się odkształcają, mogą być hydrofobowe lub hydrofilne.

 

Krótka historia

Pierwsze soczewki kontaktowe wykonywane były ze szkła. Następnie twarde soczewki dostępne na szerszą skalę zrobione są z PMMA, stosowane do dziś. Kolejnym wynalazkiem jest RGP, z którego wykonane są twarde soczewki przepuszczające tlen. Natomiast pierwsze miękkie soczewki kontaktowe zostały zrobione z materiału HEMA, ma to początek rozwoju soczewek hydrożelowych. W 1998 roku zostały wprowadzone pierwsze soczewki silikonowo-hydrożelowe.

Dzięki postępowi technologicznemu szkła kontaktowe cały czas są ulepszane, dzięki temu możemy cieszyć się jakością i komfortem noszenia oraz widzenia.